ناشر منبع

— آیتم به ازای صفحه
نمایش 1 - 20 از 61 نتیجه
angle-left شناسایی 20 صنعت ارزبر در ایران برای بومی کردن / ثبت نام 679 بنگاه در سامانه تاپ تاکنون/ ثبت ۲۰۴ نیاز بنگاه ها و ۲۵۱ پروژه فناورانه و علمی از ابتدای امسال
معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: تاکنون ۶۷۹ بنگاه در سامانه تاپ ثبت نام کردند و نیازهای علمی فناورانه خود را مطرح و ثبت کرده اند. همچنین از ابتدای امسال ۲۰۴ نیاز بنگاه ها و ۲۵۱ پروژه فناورانه و علمی در سامانه تاپ ثبت شده است.

به گزارش شاتا، برات قبادیان در نشست خبری با خبرنگاران که در راستای پویش پاسخگویی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارتخانه، امروز شنبه برگزار شد با بیان این مطلب، افزود: سه پروژه اساسی در سال ۱۳۹۸ در برنامه کاری داریم که رابطه صنعت و دانشگاه مهمترین محور آن با اجرای طرح تاپ است. تاپ به اختصار طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار خوانده می شود.

وی با بیان اینکه معاونت آموزش، پژوهش و فناوری در این سه حوزه مربوط به صنعت ، معدن و تجارت در موضوعات حاکمیتی، راهبردی و نظارتی کار می‌کند، تصریح کرد: چهار دفتر آموزش و پژوهش، مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته، دفتر توسعه و کاربرد فناوری و دفتر حمایت از مالکیت صنعتی در بدنه معاونت آموزش، پژوهش و فناوری فعالیت دارند.

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت موضوع بهره وری در بخش صنعت و معدن و تجارت را دیگر طرح امسال دانست و بیان کرد: صنعت و معدن و تجارت بیش از ۳۰ درصد gdpکشور را به خود اختصاص داده است. همچنین موَضوع انقلاب چهارم صنعتی را دنبال می کنیم که کمتر در رابطه با تحولات آینده کار کردیم و با توجه به اینکه انقلاب چهارم صنعتی تمام ابعاد زندگی آحاد بشر را رقم خواهد زد که باید وارد این حوزه شویم.

قبادیان اضافه کرد: این انقلاب حاصل جرقه هایی در ذهن یک نفر بوده که باعث تحول در دنیا شده است و انقلاب چهارم صنعتی نیز که عمدتا بحث سایبر فیزیک و آی تی و هوش مصنوعی است، نیز بر همین منوال است و با طرح تاپ، موتور محرکه انقلاب چهارم صنعتی که نیروی متخصص و با دانش است را فراهم می کنیم.

شناسایی 20 صنعت ارزبر برای بومی شدن آن ها

وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به مشکلات تحریم ها ، ۲۰ صنعت ارزبر را که بیشترین میزان ارز را برای ورود فناوری آن اختصاص می دادیم شناسایی کردیم و در سال ۹۸ به سمت بومی شدن فناوری های آن ها می رویم.

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت با اشاره به اینکه طرح تاپ می تواند متحول کننده صنعت و ارتباطات و همکاری های صنعت و دانشگاه و صنعت و جامعه باشد، گفت: تبدیل نقاط ضعف طرح های گذشته به نقاط قوت در طرح تاپ دیده شده است و این طرح ۲ بخش دارد که یک بخش آن تقاضا است و تمامی بنگاه های تجاری و معونی و صنعتی را شامل می شود و سامانه آن امسال برای ثبت نام بنگاه ها و معرفی نیازهایشان فعال شده است.

قبادیان ادامه داد: تامین تقاضای فناورانه بنگاه ها بخش دوم تاپ است که باید نیاز بنگاهها از طریق شرکت های دانش بنیان و فناور تامین شود.

ثبت نام 679 بنگاه در سامانه تاپ تاکنون/ ثبت ۲۰۴ نیاز بنگاه ها و ۲۵۱ پروژه فناورانه و علمی از ابتدای امسال

وی با بیان اینکه استاد تاپ، دانشجو تاپ و سرباز تاپ برای تامین نیازهای فناورانه و علمی بنگاه ها پیش بینی شده است، تصریح کرد: تاکنون ۶۷۹ بنگاه در سامانه تاپ ثبت نام کردند و نیازهای علمی فناورانه خود را مطرح و ثبت کرده اند. همچنین از ابتدای امسال ۲۰۴ نیاز بنگاه ها و ۲۵۱ پروژه فناورانه و علمی در سامانه تاپ ثبت شده است.

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه بیش از یک میلیون دانشجوی ارشد و دکترا داریم، گفت: اگر ۵ درصد از اینها را به سمت تاپ هدایت کنیم حداقل پنجاه هزار مساله فناورانه و علمی صنعت و معدن و تجارت حل می شود.

قبادیان با اعلام اینکه تطبیق نیازهای بنگاه ها و برآورده کردن نیازها از طریق صاحبان علم و فناوری، در سیستم تاپ انجام می شود، افزود: طرح تاپ رابطه صنعت و دانشگاه را تسهیل و نیازهای بنگاه ها را برآورده می کند و به تولید کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: در سطح ملی، بنگاه ها هنوز نتوانسته اند نیازهای خود را در سامانه ای ثبت و برآورده کنند که تاپ این کار را انجام خواهد داد و به جذب فارغ التحصیلان در بنگاه ها هم کمک خواهد کرد.

معرفی 5 استان برتر در طرح تاپ/ثبت بیشترین نیاز فناورانه در البرز

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با بیان اینکه نفوذ و رسوخ فناوری به بنگاه ها با اجرای طرح تاپ رقم خواهد خورد و این یکی از بزرگترین طرح هایی است که در ۱۰۰ سال اخیر اجرا می شود، گفت: اواخر سال گذشته به صورت نمادین از تاپ در تهران رونمایی کردیم و ۵ استان برتر به لحاظ اهمیتی که به طرح تاپ داده اند و بیشترین ثبت نام بنگاه ها را داشته اند، استان های مرکزی، البرز، زنجان، قم و تهران هستند و بیشترین نیاز در استان البرز ثبت شده است.

قبادیان با بیان اینکه تاپ خاص وزارت صمت نیست و ملی است، افزود: تاپ در نفت و نیرو و کشاورزی و دادگستری و.. می تواند نقش بازی کند و بهترین جای آن شورای عالی عطف می توانست باشد‌.

وی گفت: بیشترین ارتباط را با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در تاپ خواهیم داشت. همچنین با ستاد کل نیروهای مسلح به خاطر ثبت نام سرباز تاپ ها نیز ارتباط تنگاتنگی خواهیم داشت.

حدود ۳ هزار بنگاه واحد r&d دارند

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با بیان اینکه اولویت ما در طرح تاپ به خاطر دانش پایه بودن طرح، بنگاه هایی است که واحد r&d دارند، اضافه کرد: حدود ۳ هزار و 106 بنگاه واحدr&dدارند که بخش بیشتر آن ها در همین سالها مجهز به این واحد شدند و ۷۰۰ بنگاه از ۳ هزار و ۱۰۶ بنگاه دارای واحد r&dدر مرحله اول برای همکاری با طرح تاپ اعلام آمادگی کرده اند.

قبادیان با اعلام اینکه محصول تولیدی از لحاظ کیفیت و قیمت باید رقابت پذیر باشد، گفت: کیفیت استاندارد و قیمت قابل قبول محصولات تولیدی و صادراتی از اهداف طرح تاپ هست.

وی ادامه داد: تاپ با طرح های قبلی مانند خود اشتغالی و بنگاه های زودبازده و... تفاوت دارد و در ۱۰۰ سال اخیر بی سابقه بوده است و برای ورود سرباز تاپ ها شروطی مانند معدل و.. در نظر گرفته ایم و فقط منابع انسانی نخبه می توانند در آن ورود کنند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه تاپ، نه ردیف بودجه ارزی دارد و نه ریالی، تصریح کرد: بخش خصوصی آماده به عهده گرفتن تمام طرح تاپ است و از ویژگی های تاپ این است که بار مالی بر دوش دولت نخواهد گذاشت.همچنین طرح تاپ در شرایطی اجرا می شود که بودجه دانشگاهها به خصوص دولتی سخت شده است و صنعت به خاطر تحریم ها نمی تواند فناوری را وارد کند.

قبادیان با اعلام اینکه به خاطر تحریم ها می توانیم حداکثر استفاده را از طرح تاپ بکنیم، گفت: در بودجه سال ۹۷ پیش بینی شد که ۴۰ درصد از بودجه تحقیقاتی شرکتهای دولتی برای r& dدر صندوقی ذخیره شود و برای اولین بار، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هزینه ورود اساتید را به صنعت در چارچوب طرح تاپ می دهد. همچنین اساتید و سربازها و دانشجوهای ارشد و دکترای طرح تاپ، بودجه خود را از دستگاه های ذیربط دارند.

انعقاد 100 قرارداد در 3 روز برگزاری نمایشگاه هفته ملی پژوهش پارسال

وی با اعلام اینکه 19 سال است که هفته ملی پژوهش را برگزار می کنیم و ۱۸ سال به کالاهایی که باید تبلیغ شوند اختصاص داشت، بیان کرد: سال گذشته برای اولین بار به مدت ۳ روز نمایشگاه نیاز فناورانه را داشتیم و ۱۰۰ بنگاه شرکت کننده ۹۰۰ نیاز را اعلام کردند و 100 قرار داد به ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان در این سه روز در نمایشگاه قرار داد بسته شد.