ناشر منبع

— آیتم به ازای صفحه
نمایش 1 - 20 از 61 نتیجه
angle-left رونمایی طرح توانمندسازی تولید و اشتغال پایدار در تبریز
طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار موسوم به طرح تاپ در مراسمی در تبریز رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم گفت: سامانه تاپ یک طرح دانش‌پایه است که برای عبور از اقتصاد منبع محور به آن نیاز داریم.
برات قبادیان افزود: برای همکاری و مشارکت نزدیک صنعت و دانشگاه و برای اینکه بنگاه‌های صنعتی ما کالاهای خود را دانش‌پایه کنند و کالاهایی باکیفیت و با رقابت تولید کنند به اجرای این طرح نیاز است.
وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم اشتغال زایشی و پایدار در کشور ایجاد کنیم و دانش‌آموختگان دانشگاهی در بنگاه‌های صنعتی حضور پیدا کنند و همچنین نفوذ و رسوخ فناوری را در بنگاه‌های اقتصادی داشته باشیم اجرای طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار حیاتی و اساسی است.
معاون وزیر صمت یادآور شد : بنگاه‌های اقتصادی و عموم مردم که به نوعی می‌خواهند با علم و دانش و آثار جدید علمی و تمدنی کار کنند و در رفاه باشند به این طرح نیاز دارند تا نیازهای علمی و فناورانه بنگاه‌ها در داخل کشور و با استفاده از نخبگان دانشگاهی رفع شود.
وی افزود: برای اینکه اساتید ما در بنگاه‌های اقتصادی حضور مؤثر پیدا کنند و دانش خود را در اختیار بنگاه‌های اقتصادی قرار دهند و همچنین برای اینکه دانشجویان ارشد و دکترا پایان‌نامه‌های خود را بر اساس نیاز داخل کشور انتخاب کنند تا مسائل به‌صورت واقعی حل شوند، اجرای این طرح ضروری است.
استاندار آذربایجان شرقی هم طرح تاپ را گام مناسبی در جهت ارتقای جایگاه صنایع و حرکت به سمت خودکفایی در حوزه تولید دانست.
محمدرضا پورمحمدی با تاکید بر ارتباط واقعی صنعت و دانشگاه، گفت‌: صنعت و دانشگاه می توانند شرکای خوبی برای یکدیگر بوده و با استفاده از ظرفیت‌های هم برای رفع مشکلات تولید و توسعه اشتغال تلاش کنند. 
وی به رتبه 16 ایران در تولید علم و رتبه 70 در تولید فناوری اشاره کرد و افزود: رشد علم و فناوری در شرایط کنونی به حدی سریع است که حتی پس از مدت زمان بسیار کوتاهی از تولید یک فناوری، نسخه جدیدی از آن عرضه می‌شود.
وی ادامه داد: علم از جنس دانایی و فناوری از جنس توانایی است و با توجه به فاصله این دو مقوله با یکدیگر باید با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی، بخش دولتی و دانشگاه‌های استان این فاصله به کمترین میزان ممکن برسد.
پورمحمدی خاطرنشان کرد: علمی مفید است که مشکلی از مشکلات جامعه را رفع کرده و بیشترین میزان ثروت و قدرت را برای جامعه به همراه داشته باشد.
وی افزود: تا زمانی که ارتباط صنعت و دانشگاه به شراکت تبدیل نشود آن‌چنان‌که بایدوشاید نمی‌توانیم شاهد رفع مشکلات و به‌روزرسانی صنایع و واحدهای تولیدی توسط دانشگاه‌ها و مراکز علمی باشیم.
طرح تاپ، طرحی ملی است که هدف آن توسعه دانش‌بنیان بنگاه‌ها از طریق بهره‌مندی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ارتقای سطح مهارت فارغ‌التحصیلان مشغول خدمت سربازی، تقویت ارتباط و تعامل بین صنعت و دانشگاه ، ارتقای توان فنی و مهندسی و فعالیت‌های تحقیق و توسعه بنگاه‌ها و ظرفیت‌های اشتغال از طریق ارزش افزوده جدید و تأمین اشتغال زایشی و پایدار است.
این طرح در سه بخش برای دانش‌آموختگان مشمول خدمت سربازی که تمایل دارند دوران خدمت سربازی خود را در بنگاه‌های اقتصادی بگذرانند، دانشجویان تحصیلات تکمیلی که تمایل دارند پایان‌نامه‌های خود را به‌صورت مسئله محور انجام دهند و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی که مایل‌اند در قالب طرح پسادکترای صنعتی و فرصت مطالعات، انجام پروژه‌های مستقل یا مشترک در بنگاه‌های صنعتی و معدنی فعالیت کنند، اجرا می‌شود.
سامانه طرح تاپ دارای دوبخش ثبت نام بنگاه‌ها و ثبت نیازهای پژوهشی و ثبت‌نام اساتید، دانشجویان و سربازان نخبه از طریق دو دامنه www.iranetop.ir و top.mimt.gov.ir در دسترس عموم است.